FLAŞ HABER
GÜNDEM:
İSTAB Başkanı Ahmet Karakış 'Bu karar çıktıktan sonra büyük hayal kırıklığı yaşadım'
Ahmet Karakış "Şu saat itibariyle İBB'den henüz olumlu bir bilgi gelemediği için, yarın ki basın açıklamamız olacak. Sektör olarak bize zarar vermeyecek, eylemlerimiz ve basın açıklamamızı yapacağız. Bu eylemler hakkımızı alıncaya kadar devam edecek."dedi.

Karakış "Sektör, esnaf bizim yanımızda olduğu sürece bizim eylemlerimiz devam edecek.
Bu, basın açıklaması olur, gazetelere ilanı olur, araçlara bildiri asılması ile olur, salon toplantıları ile olur, bir şekilde olacak ta. Bu şekilde hakkımız alacağımıza inanıyorum.Ama bunun için esnafın arkamızda durması lazım. Esnafın ekmeğine , işine sahip çıkması lazım."dedi.

Karakış "Yarın ki basın açıklamasında çok ciddi bir katılım olması lazım.En az Kartal kadar olması gerekli veya geçmesi lazım ki, biz İBB'ye sesimizi duyura bilelim.
Daha doğrusu esnafın kendi ekmeğine sahip çıkması lazım.
Sayı verdiğimiz zaman 50 bin kişiyiz diyoruz. Katılımlar az olursa demek ki biz bunu istemiyoruz anlamına gelir ki, bunu da kimse istemez." dedi.İSTAB, İSAROD'la birlikte hareket ediyor

İSTAB plaka tahdidine karşıydı. Neden İSAROD'la aynı anda hareket ediyor sorusuna ise " İki yıl öncesine kadar İSTAB plaka tahdidine karşıydı.Firmaların büyük çoğunluğu buna karşıydı.
Şahıs olarak, ben çok eskiden beri plaka tahdidinin olmasını istiyorum. Kurumsal olarak ise, plaka tahdidi olmuş diğer illerde şartların düzeldiğini gördük.Esnafın para kazandığını gördük. İstanbul'da şartlar o kadar kötüleşti ki, her önüne gelen araç aldı, her önüne gelen firma kurdu, pazara inanılmaz sayıda girişler oldu ve sektördeki düzen, dengeler bozuldu. Bu da sektörü olumsuz bir noktaya getirdi. Resmen duvara tosladık.

Şuna karar verdik. Bu sektör daha kötü bir noktaya gelemez.Bu gelinen nokta diptir. Daha dibi olamaz.

Bunu için kendi aramızda konuştuk, tartıştık, İTO'da iki yıl önce bir zümre yaptık. Bu zümreye İTO başkanı sayın İbarhim Çağlar'da katıldı. Orada da deklere ettik ve Plaka Tahdidinin arkasında durmaya başladık.
Ama biz tahdidin sonuna kadar arkasındayız.Savunmaya devam edeceğiz ve bir gün mutlaka bu tahdidi alacağız."dedi

İBB üst firma kurarak şirketlere ihale yoluyla iş verecek iddiasına ise " Bu tür şeyler söyleniyor, konuşuyor.

Ama İBB'nin bir üst firma kurarak (Ulaşım A.Ş gibi) bu işlere gireceğini, ben ve arkadaşlarım düşünmüyoruz.

Ulaşım A.Ş yaptırdığı işlerle, bizim yaptığımız işler aynı değil. Ayrıca Belediyenin para kazanacağı kadar kazançlı bir iş değil.
Dolayısıyla ben bunun yapılabilirliliğine inanmıyorum.İBB diğer taşıma işlerini bile zorlukla yapıyor.

Neden böyle bir işe kalkışsın ki. Zaten raylı sistemleri geliştirerek, servis araçlarına olan ihtiyacı azaltmak istediklerini zaten söylüyorlar."şeklinde cevap verdi.

UKOME Kararı için ne düşünüyorsunuz sorusuna ise,"Şunu açıkça ifade ediyorum.Yeni çıkan bu karar İstanbul'da servis sektörünü bitirir.Bunun yapılabilirliliği yok.Kullanabilirliliği yok, çelişkilerle dolu, bu karar ciddi hazırlanmış bir şey değil.

Bu karar resmen cezalandırmadır. Biz şuanda 25 Mayıs öncesini arar durumdayız. Olay o noktaya geldi."dedi.

Karakış "İBB bu tahdit işinin yanlış olduğunu düşünüyorsa, tüm Türkiye'de tahditli plaka olayını kaldırması lazım.Şimdi Türkiye'de farklı bir sistem var, İstanbul'da farklı bir şey. Biz ayrıcalık istemiyoruz ki.

Çok adaletli çok hakkaniyetli bir şey istiyoruz. Türkiye'de ne varsa bizde de o olsun.

Bu mücadele bitmez."dedi.

BELEDİYE, UKOME, NEDEN BU KARARI ALDI

"İBB'nin eskiden beri tahdide karşı olduğunu biliyoruz. En üst kademesinden, en alt kademesine kadar.Cumhurbaşkanımızın 25 Mayıs'ta, Kadir beye dönüp "Hayırlı olsun" demesinden sonra "Bu iş oldu" diye düşündük.

Benim en küçük bir tereddüttüm yoktu. Buna inancım UKOME kararı çıkıncaya kadar da devam ediyordu.Bu karar çıktıktan sonra büyük hayal kırıklığı yaşadım. Bu kadar emin olduğum bir konuda yanıldım.

Sayın Cumhurbaşkanımızı da yanılttıklarını düşünüyorum. Şimdi buna ne demek lazım bilemiyorum.

Bence sözün bittiği yerdeyiz....

Kadir bey bunun detayı ile ilgilenmez. Bu yönergenin detaylarının hazırlanması ile ilgilenmez. Doğru olanda budur zaten.
Biz plaka tahdidi istiyorduk, böyle bir şey istemiyorduk.
Bizim talebimiz Türkiye'deki gibi bir tahdittir." diye sözlerini bitirdi.

Unutma sen yoksan bir eksiğizÖte yandan İSAROD Başkanı Hamza Öztürk ise yaptığı açıklamada "09.03.2016 Çarşamba Günü İSAROD -İ STAB ve Motorize Esnaf Odalarının katılımı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Edirnekapı binası önünde saat 10.30 'da basın açıklaması yapılacaktır. Bu basın açıklamasına esnafımız en yüksek sevide katılması ve sesimizi duyurmak için en iyi fırsattır.
Esnafımızın "İSAROD, İSTAB nasıl olsa yapıyor" diye düşünmemesi elinden geleni, ekmeği için, çocuklarının geleceği için, yapması gerekli.
Unutma sen yoksan bir eksiğiz" dedi.

Ayrıca sosyal medyada " Albayrak turizm bugün tedarikçilerini arayarak çarşamba günü saat 09:00 dan sonrasında iş güvenliği eğitimi için tüm tedarikçilerine çağrıda bulunmuş katılımların zorunlu olduğunu bildirmiştir."

İSAROD ve İSTAB devreye girerek sözü geçen eğitimi ileri bir tarihe erteletmiştir. Albayrak turizmin bu eğitimi bilinçli olarak değil, daha önceden planmış bir çalışma olduğu ise gelen bilgiler arasında.

İSAROD ise sosyal medya sayfasından " İSAROD SENİ ÇAĞIRIYOR !!" başlıklı bir duyuru yayınladı.

İşte o duyuru;

"İSAROD SENİ ÇAĞIRIYOR !!
09.03.2016 Çarşamba Günü İSAROD -İ STAB ve Motorize Esnaf Odalarının katılımı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Edirnekapı binası önünde saat 10.30 'da basın açıklaması yapılacaktır.
Katılımın yüksek olması ve yolda engelleme ile karşılaşmamak için metro-metrobüs ve toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz önemle rica olunur.

Ne kadar güçlü olursak bundan sonra atacağımız adımları o derecede güvenle atacağız.

Şimdiye kadar nereye gelenlerin yanında, diğer esnaf kardeşlerimizin de katılımına ihtiyacımız var.İstanbul'un dört bir yanından servisçi esnafı Edirnekapı'ya aksın.
Bize layık görülen ucube kararları yazanlar , Sn Cumhurbaşkanımızın sözünü yerlere düşürenler servisçi esnafının gür sesi ile irkilsinler.
Anadolu Yakasından gelenler Metrobüs ile her iki yakadan da gelenler şehitlik durağında
Topkapı-Habibler tramvay hattı ile gelecekler, şehitlik istasyonunda
inecekler." denildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Amerika Cerrahi Dergahı Şeyhi Bayraktaroğlu...
ABD'de 92 yaşında hayatını kaybeden Amerika Cerrahi Dergahı Şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu için...

Haberi Oku