GÜNDEM:
Gülten Kaşınak,Güncel Borcumuz Yok,
"Özelleştirme öncesi ile ilgili elektrik borçları ile ilgili ihtilaflar var. Bunları konuşmak ve tartışmak lazım, buna da yanaşmıyorlar, kendilerinin tebliğ ettikleri faturalarının doğru kabul edilip ödenmesini istiyorlar. Biz bu halkın parasını çar çur edemeyiz, haksız bir yere ödeyemeyiz. Bu para bizim paramız değil, kendi servetim değil, babamızın parası değil, Belediye ve DİSKİ'nin parası bu halkın parasıdır. Ben halkın parasını hak etmediği halde hakkı olmadığı halde nasıl verebilirim. Konu budur bunun konuşulması ve tartışılması lazımdır. Bunlar özel şahıslardan tahsilat yapmak yerine kamunun malı olan Belediyenin aboneleri üzerinde kriz çözerek para almaya çalışıyorlar. Kriz yaratmak istediler. Bu kente 2 gün sular kesilseydi halkın nasıl tepki göstereceğini herkes biliyor. 2 gece sabahlara kadar onlar kesti, biz bağladık. Borçlar ile ilgili yapılması gereken şudur. Biliyorsunuz yeni yasa ile Bütün su ve kanal hizmetleri DİSKİ'ye bağlandığı için geçmişteki borçlarında DİSKİ'ye kaldığı yönünde bir tartışma var. Biz bunun kamu alacağı olduğunu ve yıllarca alınamamış tahsil edilememiş ve süren bir sorun. Bunu getirip niye DİSKİ'nin önüne bir engel ve problem olarak koyuyorsunuz. Geçmişteki borçlardı ayrı tartışalım, güncel borçları ödeyip yolumuza devam edelim. Geçmişteki borçlar ile ilgili tartışmayı sürdürelim. Biz güncel bütün ödemeleri yapıyoruz, bu nedenle borcumuz yok diyoruz. Ama kapatılmış beldeler var, o beldelerin evrakları ortada yok. Önümüze koydukları faturaların takibini bile yapamıyoruz. Gerçek midir, değil midir, haklı mıdır, değil midir belgeleri yok. Çıksınlar o belgeleri kamuoyuna ibraz etsinler bizde ödeyelim. Hiçbir belge gösteremeyip önümüze toplu fatura koyuyorlar. Hazro, Hani gibi küçük ilçeler için önümüze 3,8-10 trilyon faturalar çıkarıp ödememizi istiyorlar. Ben resmi belgesi olmayan, idare takibi yapılmayan ispatlanamayan paraları ne hakla ne hukukla ödeyeceğim. Özelleştirmeden önceki ve devir nedeniyle DİSKİ'ye geldiklerini iddia ettikleri borçları istiyorlar."

Sorunun çözülmesi için komisyon kurulabileceğini, ama yasalara, hukuka ve mevzuata uygun olması gerektiğini söyleyen Başkan Kışanak, "Tahakkuk ettiği ispatlanamayan, belgelenemeyen burcu ödememiz doğru değil. Yarın bu iktidar değişir başka iktidar gelir nasıl ödeme yaptın diye bana zimmet bile çıkarabilir. 20 milyon istenen bir borcun reel bir çalışma yapılarak 1 milyona indiğini gördük. Böyle bir reel çalışmayı kabul etmeleri lazım, bizim yazdığımızı ödeyeceksiniz derlerse biz bunu kabul etmiyoruz. Biz çalışma yapılıp hak edilmiş bir faturanın ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu çıkarsa biz öderiz. Böyle bir faturanın ortaya çıkması için çaba sarf etmiyorlar, biz yazdık, siz ödeyeceksiniz diyorlar"dedi.

"KENDİ HATTIMIZDAN DAĞITIM BEDELİ İSTİYORLAR, ÖDEMEYECEĞİZ"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Gültan Kışanak, birde yasal mevzuattan kaynaklanan sorunlar olduğunu, Katı atık tesisimizin borcunu olduğunu söylendiğini ifade ederek, "Orada kast ettikleri borç şudur. Bizim orada özel hattımız var. Hattımızı kendimiz çekip döşemişiz. Bakımını, onarımını kendimiz yapıyoruz. Bu nedenle biz onlara dağıtım bedeli ödemiyoruz, ödemeyeceğiz de. Çünkü biz EPDK'ya görüş sorduk. EPDK bize hat bize ait ise dağıtım bedelini ödemeyeceğimizi söyledi. Arıtma tesisindeki tüm tüketim bedellerini istiyoruz bizden dağıtım bedelini fazladan istiyorlar. Buda haksız bir taleptir yasaya mevzuata uymuyor. O nedenle ödemiyoruz. Mevzuata uyduğuna inansalar zaten yargı ve icra yoluyla tahsilata giderler. Onlarda biliyor mevzuata uymuyor, zoraki suyu keserim tehdidi ile bu borçları bize kabul ettirmeye çalışıyorlar.Biz bu tehdide papuç bırakmayız, halkımızı da susuz bırakmayız"diye konuştu.

Kışanak, DEDAŞ önüne DİSKİ'nin kazdığı kanalizyasyon çukurunun kapatılıp kapatılmayacağı ile ilgili soru üzerine ise, "Arkadaşlarımız DEDAŞ'ın kaçak su kullanıp kullanmadığını, kanalizyasyonun mevzuata uygun döşenip döşenmediği ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bir eksiklik bir problem yaksa tabi ki kapatılacaktır. Eksiklikler var bunların kendilerinden giderilmesini istedik. Biz hiçbir zaman kapıları kapatmadık, her zaman açığız. Onlar böyle bir kriz yaratmak için kapıları kapattılar. Bizimle resmi olarak görüşmek üzerine Valilik üzerinden resmi yazılar göndermeye başladılar. Biz hiçbir zaman diyalogtan uzak durmuyoruz. Ama kimse bize elektriklerimiz kesik iken konuşmayı teklif edemez"dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

8’den 12’ye çıktı! Milletvekillerini sevindirecek...
Vatandaşların; tanesine yaklaşık bin 500 lira para verdikleri implantlar, eskisi yenisi tüm milletvekillerine...

Haberi Oku