GÜNDEM:
FETÖ/PDY operasyonu iddianamesinde çarpıcı detaylar


Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen mart ayında başlatılan FETÖ/PDY operasyonunda 51'i tutuklu olmak üzere 130 şüpheli hakkında 304 sayfalık iddianame hazırlandı. Isparta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, şüphelilere yönelik 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme', 'şantaj', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar suretiyle irtikap', 'görevi kötüye kullanma', '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi hakkındaki Kanuna muhalefet' ve 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçlamaları bulunuyor.

GÜLEN'İN TALİMATLARINA İLİŞKİN NOTLAR
Fethullah Gülen'in örgüt ele başı olarak gösterildiği iddianamede, örgütün 'himmet' adı altında para toplayarak finans sağladığı ve himmet toplamakla görevlendirilmiş kişiler bulunduğu aktarıldı. Fethullah Gülen'in ülkenin siyaset, ekonomi, spor, medya, askeriye, emniyet, yargı ve benzeri kurumlar veya alanlara ilişkin üyelere talimatları bulunduğu, Gülen veya yanında bulunan şahıs ya da şahıslar tarafından doğrudan kaleme alınmış talimat niteliğindeki el yazısı ile yazılmış not kağıtlarına ait fotoğrafların bulunduğu iddianameye yansıdı.
Bunlardan birinde Gülen'in, "Türkçe Olimpiyatları ile bazıları hiç ilgilenmedi. Bazıları çok az ilgilendi. Mesela MHP, CHP hiç ilgilenmediler. Bir inat ve bir hasetten bu güzellikleri görmüyorlar. Ne diyelim sen hak ile meşgul olmazsan, batıl seninle meşgul olur. Batılın şaşkına çevirdiği insanlar bunlar" dediği belirtilirken, bir diğerinde ise "Fethullah Hoca'ya dokunan yanıyor diyorlar. Bana dokunanlardan iflah olanı görmedim, sonları çok kötü oldu ama hiç kimseye beddua etmedim" sözlerine yer verildi.

KOZMİK ODA'YA GİRİLMESİ
Ele geçirilen notlardaki ibareler dikkate alındığında, Fethullah Gülen'in konuşmalarında 'Ergenekon' operasyonları veya soruşturmalarının kendileri tarafından organize edildiği ve bu operasyonlar ve soruşturmaların Gülen'in 'Ağalar' diye tabir ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri üst kademesine ve derin devlet üyelerine yönelik olduğunu dolaylı yollarla itiraf ettiği iddialarına yer verildi.
Ayrıca bu süreçte Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiasıyla başlatılan soruşturma eliyle yasal kılıf uydurularak, Genelkurmay'ın 'kozmik oda' olarak bilinen birimine girildiği ve devlet sırlarına erişebilmek amacıyla buradaki gizli belgelerin incelendiği iddiaları yer aldı.

MHP'DEKİ KASET İDDİALARI
İddianamede, 2011 yılında MHP genel başkan yardımcıları ile bazı siyasetçilere ait internet üzerinden servis edilen cinsel içerikli görüntülerin operasyon kapsamında ele geçirilen hard disklerde bulunduğuna işaret edilerek, söz konusu görüntülerin oluşturulma tarihlerinin aynı olması dikkate alındığında bunların herhangi bir internet sitesinden alınmadığı, çoğaltılarak dağıtıldığı belirtildi.
Ele geçirilen hard disklerde toplam 10 görüntü dosyasının yer aldığı, bu dosyalardaki görüntülerin 'PİSLİK 1', 'PİSLİK 2', 'PİSLİK 4' ve 'PİSLİK 5' olarak oluşturulduğu kaydedildi.

'HİMMET' ADI ALTINDA PARA TOPLANMIŞ
Örgütün devlet kadrolarındaki mensupları ve siyasi desteği kullanarak, okul ve yurt yapma bahanesiyle hazine, belediye ve benzeri kamu kurum ve kuruluşlarına ait arazileri hibe veya tahsis yoluyla örgüte kazandırdığı iddianamede yer aldı.
İddianamede 'himmet' adı altında toplanan paraların ise o yerdeki faaliyetler için gereken miktarının kullanıldığı, artanının ise muhasebeci veya güvenilir mensuplarda muhafaza edilerek sonrasında kurye mensuplar aracılığıyla elden üst kadrolara ulaştırıldığı aktarıldı.

İBİCİOĞLU CEMAAT DESTEĞİYLE REKTÖR SEÇİLDİ
FETÖ/PDY'nin Isparta kent merkezinde yapılanmaya gittiği, yürütülen soruşturmada bu yapının üst mütevelli heyetine mensup 9, il mütevelli heyetine mensup 6 şüpheliyle il imamları ve muhasebecilerin tespit edildiği aktarıldı. Örgütün Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) de yapılandığı, operasyon kapsamında gözaltına alınan ve halen tutuklu dönemin SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun cemaatin desteği ve kararıyla rektör seçildiği, üniversitede örgütün faaliyetlerini düzenledikleri, diğer örgüt üyeleri ve bu örgüte bilerek yardım eden ya da örgüt adına suç işleyen şüphelilerle birlikte üniversitede örgütün kadrolaşmasını sağladıkları ve üniversitenin gücünü kullanarak örgüte finansal kaynak sağladıkları iddianameye yansıdı.
Ayrıca İbicioğlu döneminde cemaatin Isparta il imamı olduğu söylenen bir plastik firması sahibinin, üniversiteye yapılacak tüm atamalarda onay makamı olduğunu beyan ettiğine yer verildi.

1345 AKADEMİSYEN ATAMASI YAPILDI
İbicioğlu'nun rektör olarak görev yaptığı dönemde SDÜ'nün profesör kadrosuna 127, doçent kadrosuna 184, yardımcı doçent kadrosuna 282, öğretim görevlisi kadrosuna 118, okutman kadrosuna 25, araştırma görevlisi kadrosuna 582 ve uzman kadrosuna 27 olmak üzere 1345 akademisyen ataması yapıldığı belirtildi.
Örgütün SDÜ'de, üniversite çalışanlarından ve akademisyenlerden 'himmet' adı altında para ve kurban bağışı toplama, bazı dernekler vasıtasıyla örgüte eleman kazandırma, etkin sivil toplum kuruluşu haline gelerek örgüt faaliyetleri ve örgüte finans sağlama; idari kadrolarda bulunan ve kendilerinden olmayan, kullanılamayacak, kazanılamayacak nitelikteki memur ve yöneticilere kadroları boşaltmaları için hukuk dışı yollarla baskı uygulama; usulsüz atamalar, sahte oluşturulmuş belgelere istinaden atamalar, adam kayırma, özel ilanlarla atamalar ve benzeri yollarla idari kadroları ele geçirme gibi faaliyetlerde bulunduğu iddianamede yer aldı.

ESKİ VALİ MEMDUH OĞUZ DA İDDİANAMEDE YER ALDI
Isparta'da 2013 yılında emekliliğe ayrılan Vali Memduh Oğuz da iddianamede yer aldı. Emekli vali Oğuz'un, dönemin üniversite genel sekreteri A.B.'den görevi bırakmasını istediği, bırakmadığı takdirde hakkında taciz iddiaları ile soruşturma başlatacağı yönünde şantajda bulunduğu ve bunu İbicioğlu'nun isteği üzerine yaptığı iddia edildi. Emekli vali Oğuz'un ayrıca bu örgütle toplantılara katıldığına da iddianamede yer verildi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

2018 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ!
Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2018 teröristin etkisiz...

Haberi Oku