GÜNDEM:
FETÖ'NÜN ÖRGÜTSEL İLİŞKİLERİ DEVAM EDİYOR!
 Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davaya müdahil olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, “Sanıkların savunmalarına ve duruşmalardaki davranışlarına baktığımızda sanıkların örgütsel bağlılıklarını sürdürdüğünü ve örgütsel iletişimin devam ettiğini söyleyebiliriz. Darbeye iştirak eden sanıklar bağlamında ifade etmem gerekirse örgütte çözülmenin çok sınırlı kaldığı açıktır” dedi.

SUÇLARINI KABUL ETMEZLER

Hüseyin Aydın, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda 1 Ağustos’tan itibaren görülmeye devam eden davaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sanıkların haklarındaki suçlamaları inkara yönelik reflekslerinin, örgütün her şeyi inkar etmeye yönelik yaşam tarzından kaynaklandığını, bu kapsamda davranışlarının anlaşılır hale geldiğini belirten Aydın, şöyle devam etti: “Şunu göz ardı etmemek gerekir; örgüt, işlediği cürümleri hiçbir şekilde kabul etmez, bununla da yetinmez, işlediği suçları ustaca başkalarının üstüne atar. Buna dair geçmişte birçok örnek de mevcuttur. Örgüt ve örgüt mensuplarının gözünde, darbeye direnenler ile darbeye iştirak edenler hakkında samimi beyanda bulunanlar haindir. Dolayısıyla örgüt mensubu sanıklar, darbeye direnen TSK mensuplarını itibarsızlaştırmak için akla hayale gelmeyecek ithamlarda bulundukları gibi samimi beyanda bulunarak, maddi gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olan ve dosyada tanık olarak dinlenen kişilere sanık muamelesi yapmak suretiyle husumetlerini ortaya koymaktadırlar.”

ÜMİT VERİYORLAR

Aydın, şöyle devam etti: “Peygamberimizin sanıkların koğuşlarına ziyarete geldiğini ve peygamberimizin darbeden tutuklu olanlara kefil olduğuna dair rüyalara bile inanan sanık profilinden söz ediyoruz. FETÖ, milletimizin de yakından bildiği gibi arkasında birçok devletin ve uluslararası gücün olduğu bir terör örgütüdür. Ayrıca ülkemizde bir kısım siyasi partilerin de FETÖ’nün söylemlerini sahiplendiğini, hatta savunmalarına paralel politikalar belirlediği bilinen bir gerçektir. Sanıkların, hem örgütün arkasındaki harici güçlerin desteği hem de kendilerini sahiplenen siyasi partilerin iktidara gelmesi ve siyasi iklimin değişmesine bağlı olarak tahliye olabileceğine dair ümitleri olduğunu söylemek mümkündür.”

SİVİLLERİ KORUYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Aydın, Akıncı Üssü davasında yargılanan sivil sanıkların FETÖ hiyerarşisi açısından çok önemli ve her durumda korunması gereken kişiler olduğunu vurgulayarak, sivil yöneticilerin korunmasının aynı zamanda örgütün korunması anlamına geldiğini belirtti.

Eski asker sanıkların, sivil yöneticileri korumak için onları Akıncı Üssü’nde görmediklerini söylemekle yetinmediklerini ayrıca savcılık aşamasında verdikleri ifadeleri de değiştirdiklerine dikkati çeken Aydın, “Bu çerçevede savcılık aşamasında Akıncı Üssü’nde ve özellikle gazino bölgesinde sivil gördüğünü söyleyen sanıkların tamamı, bu sivillerin gerçekte sivil olmadığını sivil kıyafetli asker olduğunu söyleme ihtiyacı hissetmiştir. Sanıkların savunmalarına ve duruşmalardaki davranışlarına baktığımızda sanıkların örgütsel bağlılıklarını sürdürdüğünü ve örgütsel iletişimin devam ettiğini söyleyebiliriz. Darbeye iştirak eden sanıklar bağlamında ifade etmem gerekirse örgütte çözülmenin çok sınırlı kaldığı açıktır” dedi.

İNKAR DEVAM EDİYOR

(AYDINLIK / ANKARA)

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin görülen Akıncı Üssü davasında şu ana kadar savunma yapan sanıklar, darbe girişimiyle bir ilgilerinin olmadıklarını savundular. Sanıkların bu yöndeki savunmalarına müştekiler tepki gösterdi.

Akıncı Üssü davasında bu hafta sanıklardan eski Kurmay Albay Muzaffer Düzenli, eski Yarbay Metin Bilgici, eski Albay Ali Durmuş, eski Binbaşı Osman Doğan, eski Yarbay Özcan Murat Doğan, eski Tuğgeneral Aydemir Taşçı ve eski Tümgeneral Haluk Şahar’ın savunmaları ve çapraz sorguları tamamlandı. Muzaffer Düzenli savunmasında Yurtta Sulh Konseyi’nin hayal ürünü olduğunu iddia ederken, Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasındaki dış güç olduğunu düşünmediğini söyledi. 15 Temmuz’da kursiyer teğmenleri Akıncı Üssü’ne götüren Eski Öğrenci ve Kurslar Taburu Komutanı Yarbay Metin Bilgici de kullanıldığını, kandırıldığını, iki taraf arasında oyuna getirildiğini düşündüğünü ifade etti.

GÖRÜNTÜLERE BİR ŞEY DİYEMEDİ

Kurmay Albay Ali Durmuş ise kendisine Akıncı Üssü’ndeki kamera görüntüleri sorulunca, “Bu fotoğraflar bana verilmediği için bunlarla ilgili bir şey söylemek istemiyorum” dedi. Mahkeme başkanı Selfet Giray’ın, FETÖ’nün sivil imamlarından olduğu iddia edilen Kemal Batmaz ve Harun Biniş’le olan görüntülerini sorduğu Ali Durmuş, “Bunlarla ilgili yorum yapmak istemiyorum” ifadelerini kullandı.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

FETÖ'cülerin yeni yuvası bakın hangi...
Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkiler bozuldu. FETÖ'cüler ise bozuk iki ülke arasındaki gerginliği...

Haberi Oku