GÜNDEM:
Bomba Anket, MHP Yüzde 18

26 il­de, 3 bin ki­şiy­le ya­pı­lan araş­tır­ma­ya gö­re; hal­kın % 83.6’sı, “En gü­ve­ni­lir ku­rum TSK” de­di. Sa­ray ise son­dan 2’n­ci…
Halka “Ki­me oy ve­re­cek­si­ni­z” di­ye so­rul­du. AK­P’­nin % 38.1’e ge­ri­le­di­ği gö­rül­dü. CHP % 27.8, MHP % 17.6 çık­tı.

AKP’nin oyları mum gibi eriyorErdoğan’a sadece oy verenler güveniyorBaşkanlık sistemini halkın büyük bölümü istemiyorCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın istediği başkanlık sistemine vatandaş karşı çıkıyor. “Türkiye başkanlık sistemine geçmeli mi?” sorusuna yüzde 60.3 “Hayır” cevabını verirken, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 23.5’te kaldı. Fikir beyan etmeyenlerin oranı da göz önüne alındığında toplumun büyük çoğunluğu mevcut parlamenter sistemi destekliyor.

Seçime 5 ay ka­la ya­pı­lan an­ket, ik­ti­da­rın düş­tü­ğü­nü, mu­ha­lefe­tin yük­sel­di­ği­ni gös­ter­di.

7 Ha­zi­ran 2015’te yapılacak ge­nel se­çi­me ay­lar ka­la araş­tır­ma şir­ket­le­ri va­tan­da­şın nab­zı­nı tut­ma­ya de­vam edi­yor. 2011 seçim so­nuç­la­rı­nı tam bi­len, Cum­hur­baş­kan­lı­ğı Se­çi­mi­’n­de de ay­nı ba­şa­rı­yı ya­ka­la­yan SO­NA­R’­ın son an­ke­ti çar­pı­cı so­nuç­lar or­ta­ya koy­du. Tür­ki­ye ge­ne­lin­de 26 ilde, 3 bin ki­şi ile yüz yü­ze gö­rü­şü­le­rek ger­çek­leş­ti­ri­len an­ket­te AK­P’­nin oy­la­rın­da cid­di dü­şüş göz­lem­len­di. “Bu pa­zar bir se­çim ya­pıl­sa kime oy ve­rir­si­niz?” so­ru­su­na va­tan­daş­la­rın ya­nıt­ları de­ğer­len­di­ril­di­ğin­de or­ta­ya şöy­le bir tab­lo çık­tı: AKP 38.1, CHP 27.8, MHP 17.6, HDP-BDP 8.2, Ana­do­lu Par­ti­si 3.9…

“TEK BA­ŞI­NA İK­Tİ­DAR OLA­MA­Z”
SO­NAR Baş­ka­nı Ha­kan Bay­rak­çı, so­nuç­lar­la il­gi­li ola­rak “Par­ti­le­rin oy oran­la­rı ge­çen ay ol­du­ğu gi­bi yi­ne cid­di sin­yal­ler ve­ri­yor. Bu oran­lar çı­ka­cak olur­sa AKP 276 mil­let­ve­kil­li­ği ka­za­na­maz. 6 ay­dır üze­rin­de dur­du­ğum hu­su­su yi­ne vur­gu­la­mak is­te­rim. AK­P’­nin tek ba­şı­na ik­ti­da­ra ge­le­me­me­si­nin en ga­ran­ti yo­lu, üçün­cü bir mu­ha­lif par­ti ve­ya par­ti­ler it­ti­fa­kı­nın yüz­de 10 ba­ra­jı­nı ge­çe­rek mil­let­ve­ki­li çı­kar­ma­sı­dır. Ana­do­lu Par­ti­si ve İş­çi Par­ti ile di­ğer ba­zı par­ti­ler­de bu po­tan­si­yel va­r” yorumunu yaptı.

“TSK YE­Nİ­DEN GÜ­VEN TA­ZE­LE­Dİ­”
Bay­rak­çı, şöyle devam etti: “Top­lu­mun yüz­de 83’ü or­du­ya gü­ven­di­ği­ni söy­lü­yor. Geç­ti­ği­miz yıl­lar­da bu oran yüz­de 65’le­re ka­dar in­miş­ti. Cum­hur­baş­ka­nı­’nın yüz­de 51 ile al­tın­cı sı­ra­da ol­ma­sı da hayli ilginç. Hal­kın baş­kan­lık sis­te­mi­ni is­te­me­yi­şi yi­ne çok net ve çar­pı­cı bir so­nuç… Özel­lik­le Cum­hur­baş­ka­nı ve AK­P’­nin, son 5 yıl­dır top­lu­mu bu yön­de yön­len­dir­me gay­ret­le­ri­ne rağ­men, ba­şın­dan be­ri halk yüz­de 60 ila 67 ara­sın­da de­ği­şen oran­lar­la baş­kan­lık sis­te­mi­ni ka­rar­lı­lık­la is­te­mi­yor. 5 yıl­dır bu ko­nu­da ya­pı­lan tüm an­ket­ler ay­nı so­nu­cu ve­ri­yor.”

Anahtar Kelimeler
MHPAnket
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hikaye 3 yıl önce

mhp bu kafayla % 15 geçemez yarın öyle kişiler liste başı olur ki vatandaş gine oy vermez.ön şeçim olsa veya vatandaşın istediği adaylar olsa mhp en az % 20 alır ama bu yönetim küçük olsun benim olsun diyor.

Misafir Avatar
saban tatar 3 yıl önce

Mhp mevcut kadrosu ile secime girer ve adaylarini ulkucu hareketin tas ibini alarak belirlemezse%18 oy almasi biraz zor olur.bbp ve saadet
Vehepar ile de secim ittifaki yapmali

Misafir Avatar
cengiz Yalçınlar 3 yıl önce

M.h.p.yi ; dinci ve türkcü söylemlere bogup ikiye bölme planlanacak bu konuya dikkat etmez isek ciddi yipraniriz.
Dinsiz bdp ile dindar? Akp ittifak ediyor da biz neden bir birimiz ile ugraşiyoruz dusunmek lazim

Misafir Avatar
ürgüplü 3 yıl önce

çok zor.mhp 15 delegeyle kongre yapıyor.heyecan yok.adaylarda belli 2011 in adayları.vatandaş enayimi?oktay vural,tuğrul türkeş,atila kaya,faruk bal bunlar devamlı vekil bizde onların marabası,alkış alayı.yemezler.mhp kendini düzeltinceye kadar oy yok.

Misafir Avatar
kemal celik 3 yıl önce

Biz ulkuculer bu necip millete kendimizi iyi anlatirsak bu halk bizi ikdidar yapar bizde menfat bekletisi olmadi olamaz biz once ulkem sonra partim biz sahte muslumanlardan degiliz turkum ve muslumanim ne mutlu turkkum diyene

Misafir Avatar
hariçten gazel... 3 yıl önce

Milliyetçi Hareket Partisi %18 oy alıp chp ile koalisyon kurarsa noolur ? Bu sefer daha beter olur... Parti tabanindaki ulkuculerin kongrelerde düşürülen delegelikleri ülkucu hareketi zayiflatti yani demem o ki o oyu alamayız da hani oldu ki aldık alsak da iktidar ortagi olup milliyetci degil ulusalci hareketci partisi oluruz o kadar !!!

Misafir Avatar
yaşam verdi 3 yıl önce

Adaya göre Chp veya Mhp ye gönül rahatlığı ile oy verebilirim. Artık 80 Lerin Türkiyesi yok.Chp nin 6 okunun 1 tanesi Milliyetçiliktir.Bir insan vatanını sevmezse babasının malını satar gibi devletin malını birilerine ucuz yollu satıyorsa birilerinin buna dur demesinin vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Misafir Avatar
cengiz ozyaprak 3 yıl önce

Arkadaslar bizler milliyetci insanlariz ama devlet icin ne gerekiyorsa onu yapmamiz lazim onemli olan Turkiye Cumhuriyeti devletidir.Benim sahsi fikrim vatan haini olmadikca her harti ile ittifak yapilmasidir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son dakika haberi… Rejim güçleri YPG bölgesine...
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan son dakika açıklamasında, Suriye rejimine ait güçlerin,...

Haberi Oku