GÜNDEM:
Alim Işık: SLİ Arsası ve Termik Sitesi Lojmanları Türgev'e Devredilecek


Mecliste gündem dışı bir konuşma yapan Işık, Kütahya'da toplam 70 dönüm civarındaki arazinin üzerindeki taşınmazlarla birlikte 22 Eylül 2014 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Kütahya İl Özel İdaresi'ne devrinin gerçekleştirildiğini anımsattı.

Işık, söz konusu taşınmazların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılacağının belirtilmesinin olumlu karşılandığını belirtti.

Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bilindiği gibi, tüm itiraz ve uyarılarımıza rağmen, Kütahya ilinin en büyük işletmelerinden biri olan Seyitömer Termik Santrali ile Linyit İşletmesi (SLİ)'nin, özelleştirme adı altında, birlikte ve bir bütün olarak sadece birkaç yıllık karı karşılığında satılıp devir teslim işlemleri Haziran 2013'te gerçekleştirilmiştir.Bu satışta anılan kuruluşların Kütahya il merkezinde bulunan lojman ve sosyal tesislerinin yer aldığı arazilerin ve diğer taşınmazların özelleştirme kapsamı dışında tutularak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Eüaş üzerinde bırakılması, Kütahyalılar için kısmen de olsa bir teselli kaynağı olmuştu. Ancak, kısa bir süre sonra Kütahya Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde bulunan SLİ lojmanları ve sosyal tesislerinin yer aldığı yaklaşık 20 dönümlük arsa üzerindeki binalar, depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle yıkılarak arazinin okul yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılacağı belirtilmiştir. Bu karar, Kütahyalılar tarafından da olumlu karşılanmıştır. Eüaş'a ait olan, Kütahya 30 Ağustos Mahallesi'nde bulunan ve içerisinde 209 lojman ile sosyal tesislerin yer aldığı 'termik siteleri' olarak adlandırılan yaklaşık 50 dönümlük arsa ve üzerindeki taşınmazlarla ilgili olarak ise Ekim-Kasım 2014 tarihlerinde iktidar partili bazı siyasilerle, Kütahya Valisi ve TÜRGEV isimli vakfın yöneticileri arasında bazı kirli pazarlıklar başlatılmış ve bu pazarlıklara ilişkin gizli görüşme kayıtlarının yer aldığı 'tape'lerin medyada da paylaşılması sonucunda anılan taşınmazların niçin özelleştirme kapsamı dışında tutulduğu da ortaya çıkmıştır. Şimdi sıra söz konusu taşınmazların TÜRGEV'e aktarılmasına gelmiştir. Bu kirli oyunun bozulması için tüm yetkilileri bir kez daha buradan uyarıyor, söz konusu taşınmazların sadece ve sadece Kütahya'nın ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması için gerekli her türle çalışmanın tarafımızdan ve ilgililer tarafından yapılmasını talep ediyor; bu konunun takipçisi olacağım."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başbuğ'la ilgili olay iddia! Afrin tepkisinin...
Gazeteci Nevzat Çiçek, katıldığı bir TV programında Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ'la...

Haberi Oku