Yıldırım: Maden İşçileri Mağdur ediliyor
 Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkezi, Soma maden faciasının yıldönümünde,  facia ardından yapılan düzenlemeler ve madencilik sektörüne yönelik kapsamlı bir çalışam yaptı. Çalışmaların ana kapsamını ve iyileştirme politikalarının yetersizliğine yönelik eleştirilerini aktaran Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Yıldırım; "Hükümet sermaye ve işçi temsilcisi sendikalarla  el ele vererek yapmış olduğu toplu sözleşmelerde işçilerin hakları değil sermayenin üretimini ve karlılığını esas alarak yaptıklarından dolayı maden işçileri mağdur edilerek hakları gasp edilmektedir. Maden işçilerinin sendikalaşma ve sendika seçme hakkı da işçilere sorulmadan  ellerinden alınmaktadır." diyerek şu açıklamalarda bulundu: 13 Mayıs 2014 te meydana gelen Soma Maden kazası Türkiye de Yaşanan en büyük maden faciası olarak tarihimize geçmiştir 301 madenci  hayatını kaybetmiş 486 madenci yaralı 162 madenci yara almadan madenden çıkarılmıştır maden kazasının ve 301 madenci kardeşimizin hayatını kaybetme nedeni bu işin fıtratında ölüm olduğundan değil ihmal ve denetimsizliklerden dolayı yaşandığı görmekteyiz malesef hükümet yetkilileri maden işçilerinin feryatlarını duymamış kulaklarını tıkamış gözlerini kapatıp iş cinayetlerinin görmemiştir Soma faciasının ardından maden işçilerinin haklarında iyileştirmek için yasalar çıkartılmış ama bu yasaların uygulanmadıgını denetimlerin yapılmadığını Ermenek maden kazasında görmüş olduk aslında sadece Soma ve ermenek te bu iş kazaları işçi cinayetleri yasanmamaktadır Maden iş kolunda çalışan işçilerimizin sorunları hala devam etmektedir kısaca maden iş kolunda çalışan işçilerimizin sorunlarına değinmek isterim.  

Turkiyede Maden iş kolu iş kazalarının ve iş cinayetlerinin yaşandığı en riskli is Kollarının başında gelmektedir madenlerde iş kazaları artarak her geçen gün devam etmektedir 2016 yılında 72 Maden işçisi iş kazası ve mesleki hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bunlara bağlı olarak taşeronlaşma sistemide artarak devam etmektedir maden is kolunda taşeronlaşma sistemi işçilerin daha az hak ve ücretle daha fazla çalışmalarını sağladığından dolayı maden patronları tarafından vaz geçilmez bir yöntem haline gelmiştir.  Maden ocaklarında işçi sağlığı ve iş güvenliğinin önlemlerinin uygulanmadıgını görmekteyiz İşçiler sağlık koşullarından yoksun bir şekilde madenler de  çalıştırılmaktadır duş hakkı gibi çok basit haklar bile maliyet unsuru olarak görünüp işçiye verilmemektedir.  Sermayenin üretim baskısı giderek artmaktadır performansa dayalı olarak toplu sözleşmeler yapılmaktadır.  Soma faciasınin ardından torba yasa ile işçilere sağlanan  aylık 2 asgari ücret maaş verilmesi hükme bağlanmıştır. Ancak örnek olarak verirsek ermenekte çıkan bu yasanın uygulanmadıgını tüm kamu oyu görmüştür ermenekte olduğu gibi patronlar işçilerin yol ve yemek  haklarını kaldırmış ödemelerini kesilmistir yasa ile iyilestirilmis  maaslarinda 2 asgari ücret maaş olan Ücreti hesaplarına yatırıp 800 tl sinide geri elden istemişlerdir geri istenen 800 tl eğer işçi tarafından verilmemiş olursa da patron tarafından işçinin işine son verilmektedir.  Yine Soma faciasınin ardından çıkarılan yasada maden işçilerinin çalışma saatlerinin de iyileştirme yapılarak 45 saat ten 37.5 saate düşürülmesi haftanın 2 günü izin verilmesi kanunla yasalasmistir fakat ilgili Bakanlığın denetimlerinin eksik yaptıgından veya denetimlerin yapilmadigindan dolayi bir çok Madende bu haklar uygulanmamakta ve maden patronları tarafından yok hükmü olarak görünerek uygulanmamaktadır.

Hükümet Sermaye ve işçi temsilcisi Sendikalarla  el ele vererek yapmış olduğu toplu sözleşmelerde işçilerin hakları değil sermayenin üretimini ve karliligini esas alarak yaptıklarından dolayı maden işçileri mağdur edilerek hakları gasp edilmektedir maden işçilerinin sendikalaşma ve sendika seçme hakkı da işçilere Sorulmadan  ellerinden alınmaktadır. İşçiler ya işsizlik ya ölüm zorlamalari ile karşılaşmaktadır maden patronları is güvenligi koşullarıni saglamaktansa işçileri madenleri kapatma tehdit i  ile işsiz kalma korkusu vererek  can güvenliği olmayan maden ocaklarında calismaya mecbur bırakmaktadır haklarını arayan maden iscileri ise Fişlenerek işine son verilmektedir. hükümetin yanlış politikası olan maden sahalarının özelleştirilmesi sonucu bu Fişlenme olaylarının önünü iyice açmıştır örnek verecek olursak Ermenekte bulunan Cenne sahası olarak bilinen maden sahası içinde bulunan 20 ye yakın maden ocağı ile birlikte 1 kişiye özellestirilerek kiralanmistir bu kişi maden sahasında söz sahibi olduğu için maden sahasında bulunan ocakları kiraya vermektedir sahanın kontrolünü elinde tutmak içinde kiraya verdiği ocaklarında aynı zamanda Müdürlüğünü üstlenmektedir egerki bir işçi maden sahasındaki ocakta çalışıyorsa hak talep ettiğinde veya istifa ettiğinde işten çıkarıldığda İsmi Fişlenerek bu ocaklarda çalıştırılmaması için ismi Fişlenerek tüm ocaklara verilerek işe alınmaması talimatı verilmektedir ve malesef hükümet yetkilileri bu konuyla alakalı birçok şikayet olmasına rağmen sessiz kalmaktadır.

Ülkücü İşçiler Derneği Genel Merkezi Olarak Soma Ermenek ve Tüm iş Kazalarının üstünün kapatılmasına asla izin vermeyecegiz maden iş kolunda çalışan İşçilerimizin haklarının her zaman savunucusu olacağımızdan kimsenin şüpesi olmasın Soma Maden faciasında hayatlarını kaybetmiş 301 madencimize tekrardan Allahtan rahmet ailelerine sabırlar ve baş sağlığı dilerim.


Bıyıksızlar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pilotlarımız konvoyu bombaladı Karayılan...
PKK elebaşlarından Murat Karayılan'la ilgili inanılması güç bir iddiada bulunuldu. PKK'yle gövde...

Haberi Oku