DÜNYA:
Reuters: Şiiler katliam yapabilir!
Dün gece başlayan uluslararası destekli harekâtta ilk 24 saatte 20 köy IŞİD'den kurtarıldı, ABD operasyonun belirlenen takvimden önde gittiğini açıkladı. Irak ordu güçlerinin Hemdaniye ilçesine girdiği belirtildi. 

Harekâtın ikinci gününde Kürt güçleri sabah saatlerinde saldırıları durdurdu. Peşmerge güçleri Guver'den başlayıp Başika'ya kadar olan tüm ovada dev hendekler kazıyor.

Reuters haber ajansı, Musul ve Kerkük arasındaki kritik Sünni kenti Havice'ye doğru ilerleyen ordu birliklerinin önünde Şii milislerin olduğunu bildiriyor. Ajansa göre, Şiilerin rolü Iraklı yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşları arasında muhtemel bir mezhep katliamı korkusunu artırıyor.

Bağdat'a Musul operasyonunu görüşmeye giden Türk heyetinin temaslarından anlaşma çıkmadı. Irak Dışişleri Bakanlığı, bir kez daha Türkiye'den askerlerini çekmesini istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, kuşatılan IŞİD'in Suriye'ye doğru kaçması halinde inisiyatif alacaklarını açıkladı.

16.45 : Irak ordusu, Musul'a 40 kilometre mesafedeki Şura kasabasını askerler ve polislerle iki cepheden kuşattı.

16.30 : Irak ordusuna ait uçaklar, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere havadan bildiri atarak halka ayaklanma çağrısı yaptı. Bildirilerde, "IŞİD’in elinde olan bölgelerdeki halka, örgütün karargah, cephanelik ve toplanma noktalarından uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

16.20 : IŞİD, Zertek Dağı eteklerinden havalandırdığı insansız hava aracı ile Peşmergelere saldırdı, patlatılan bombalar bir Peşmergenin yaralanmasına yol açtı. Anadolu Ajansı, bölgedeki Kürt güçlerin insansız hava aracını önce koalisyon güçlerine ait zannettiğini ancak daha sonra patlamanın yaşandığını aktardı.

15.45 : Reuters haber ajansı, Musul ve Kerkük arasındaki kritik Sünni kenti Havice'ye doğru ilerleyen ordu birliklerinin önünde Şii milislerin olduğunu bildiriyor. Ajansa göre, Şiilerin rolü Iraklı yetkililer ve uluslararası yardım kuruluşları arasında muhtemel bir mezhep katliamı korkusunu artırıyor.

15.40 : Fransa'nın başkenti Paris'te bir Musul zirvesi toplanacak. Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Musul'un siyasi geleceğinin ele alınacağı toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin katılacağını açıkladı.

15.10 : Anadolu Ajansı, Musul'a çok yakın mesafedeki Hemdaniye'ye Irak ordu güçlerinin girdiğini duyurdu. İlçe merkezinde şiddetli çatışmalar var, dumanlar yükseliyor. Nüfusun çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Hemdaniye, Musul'un merkezine yalnızca 10 kilometre uzağında.

15.00 : Associated Press'e (AP) konuşan bir Peşmerge komutanı, operasyonun bugün itibariyle durdurulduğunu ve yarın yeniden harekete geçeceklerini açıkladı.

14.55 : Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Musul'daki operasyonun uzun süreceğini, kentte rehin kalan siviller nedeniyle ani baskınlar yapılamayacağını söyledi. Fransız Bakan, savaşın haftalarca belki de aylarca devam edeceğini belirtti.

14.40 : Uluslararası Göç Örgütü, halen 1,5 milyon insanın yaşadığı tahmin edilen Musul'da IŞİD'in kimyasal silah kullanma ihtimaline karşı gaz maskesi siparişi verdi.


14.30 : Peşmerge güçleri IŞİD'den alınan köylerin etrafında hendek kazıyor. Guver'den başlayıp, Hazır ve daha sonra Başika bölgesinin bir bölümüne kadar uzanan 12 köyün yer aldığı ovada hendek kazıldı. Anadolu Ajansı, Suriye'den gelen Peşmergelerin de operasyonda yer aldığını bildirdi.

14.10 : Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Musul'da 1 milyon sivile yıl sonuna kadar yetecek acil gıda yardımına hazır olduğunu açıkladı.

13.50 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Musul'da kuşatılan IŞİD'in Suriye'ye doğru kaçması halinde inisiyatif alacaklarını açıkladı: "Musul'un çevresinin tamamen sarılmamasından ötürü oluşan koridor, IŞİD unsurlarının Suriye'ye çekilmesi riskini oluşturuyor. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, askeri ve  siyasi anlamda kararlar alacağız."

13.20 : Musul'un güneyindeki IŞİD patlayıcı deposunu SCALP füzeleriyle vuran Fransız Rafale savaş uçaklarının fotoğrafları, AP tarafından geçildi.

13.00 : BBC muhabiri, Irak ordusu ve Şii güçlerin savaştığı güney cephesinde Musul'a 40 kilometre kaldığını aktardı.

12.45 : Uluslararası Göç Örgütü, Musul'da on binlerce sivilin IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanılabileceğini duyurdu. Örgüt ayrıca, Musul'dan kaçmayı başaracak sivillerde keskin bir yükseliş beklediğini de belirtti.

12.25 : Şii lider Mukteda es-Sadr'ın çağrısı üzerine Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde toplananlar, ellerinde pankartlarla protesto gösterisi yaptı. Elçilik önünde sıkı şekilde aranan protestocular, Türk askerinin Irak'tan çekilmesini istedi.

12.20 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Musul'da araziye yönelik hazırlıklarımız sürüyor.

12.10 : Doğan Haber Ajansı, sessizliğin hakim olduğu peşmerge cephesinde IŞİD'den kurtarılan köylerde patlayıcı temizliği yapıldığını bildiriyor.

12.05 : Başbakan Binali Yıldırım: Musul'daki hava harekâtına Türk savaş uçakları da katıldı.

12.00 : Peşmerge güçlerinden sonra Irak ordusu ve özel kuvvetleri de bugünkü operasyonu erteledi.

11.45 : Irak askerleri Musul'un güneyinde yer alan Nemrud kasabasını IŞİD'den geri aldı, Hemam Elil kasabasına doğru ilerliyor.

11.40 : Irak resmi televizyonu, Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi'nin Kürt yönetiminin başkenti Erbil'e geldiğini ve harekâtı buradan takip edeceğini bildirdi.

11.30 : Irak Dışişleri Bakanlığı, Bağdat'a giden Türk heyetiyle Musul operasyonu için yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılamadığını açıkladı. Sözcü Ahmet Cemal, "Türk Heyeti tarafından önerilen fikirler, Bağdat yönetiminin talebi ve beklentisi düzeyine yanıt vermedi. Türkiye Cumhuriyeti, Irak'ın egemenliğine saygı göstermeli ve Başika kampından askerlerini çekmeli. Irak, Musul'un kurtarma operasyonunda Kahraman Milli Kuvvetlerimize güvendiğimizi ve Irak topraklarında herhangi bir yabancı muharip birliklerin bulunmadığını ifade etmekteyiz" dedi.

11.25 : Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun güvenlikten sorumlu üyesi Julian King, Die Welt gazetesine verdiği mülakatta IŞİD'in Musul'u kaybetmesi durumunda terörü Avrupa'ya taşıyabileceği uyarısında bulundu.

11.05 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Bu hafta içinde, hafta sonuna doğru, belki perşembe günü bu sefer Irak'tan, Bağdat'tan bir heyet Türkiye'ye gelecek. İki tarafta da esasen bu işi diyalog yoluyla halletme iradesi var."

11.00 : Irak ordusu, operasyonun ilk 24 saatinde 20 köyün IŞİD'den kurtarıldığını duyurdu.

10.50 : Harekâtın ikinci gününde Kürt güçleri saldırıya geçmiş değil, mevzilerini koruyor. Irak ordusu ise güney cephesinden ilerlemeyi sürdürüyor.

10.20 : Anadolu Ajansı, Musul'un kuzey, doğu ve güneydeki beş bölgeden tamamen kuşatıldığını bildiriyor.

10.15 : Musul'da yaşayan 35 yaşındaki Ebu Muhammed (gerçek ismi değil), şehirdeki son durumu İngiliz The Guardian gazetesine anlattı: "Herkes evinde bekliyor çünkü biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hafif ve ağır silahlar kuşanmış IŞİD teröristleri, motosikletlerle dolaşıyorlar. Musul'u bombardıman planı başladı ve hedeflerini vuracak uçaklar sıklıkla gökyüzünde. IŞİD, militanlarıyla kent sakinlerini karıştırıp saldırılardan korunmayı planlıyor."

08.40 : Barzani yönetiminin Erbil merkezli yayın organı Rudaw, "Peşmerge için belirlenen ilk aşama planı, 24 saatten kısa bir sürede tamamlandı. Böylece 200 kilometrekarelik alan daha peşmergenin denetimine geçti" haberiyle son durumu aktardı.

08.20 : İran Dışişleri Bakanlığı, Tahran yönetiminin Musul operasyonunda Irak askerlerini desteklediğini ilan etti.

07.30 : Operasyonun ikinci gününde ilk sıcak fotoğrafları Amerikan Associated Press haber ajansı geçti. Fotoğraflarda, Irak ordusunun IŞİD mevzilerine saldırdığı cephe görülüyor.

07.00 : Yeni Zelanda, Musul'da ortaya çıkacak göç dalgası ve insani dramlar için 1 milyon Yeni Zelanda doları bağışlayacağını duyurdu.

06.50 : Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, operasyondaki rollerini "Gururla ifade etmeliyim ki askerlerimiz, Musul operasyonunda Kürt birliklerine yardım sağlamaktadır" sözleriyle açıkladı.

01.55 : Amerikan Associated Press haber ajansı, Musul'daki çatışmaların BM'nin insani yardım çabaları için bir test olacağı değerlendirmesini yaptı.

01.00 : Musul'un güneyindeki Kayyara'ya bağlı iki köy IŞİD'den kurtarıldı.

00.40 : Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest: "IŞİD'in şehri korumak için masum insanların hayatlarını tehlikeye atmakta tereddüt etmeyeceklerini biliyoruz.  Kenti ellerinde tutmak için son derece ahlak dışı ve tehlikeli taktiklere başvurabilirler."

00.10 : BM Irak İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande, 700 bin kişinin barınma sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

00.00 : Fransa Genelkurmay Başkanlığı, "7 adet Rafale tipi savaş uçağı, SCALP füzeleriyle Musul’un güneyine 30 kilometre uzaklıktaki patlayıcı deposunu cumartesiyi pazara bağlayan gece vurdu" açıklamasını yaptı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bunun adı skandal! Trump'la Putin'in...
ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen skandal bir konuşma, eski...

Haberi Oku